Medlemsmøde i Dansk Ubådsforening d. 8. juni 2013.

 

Foreningens 19. medlemsmøde blev afholdt på Langelandsfortet i strålende solskin og sommervejr. Klokken 11 samledes 32 forventningsfulde medlemmer sig ved indgangen. Ret præcist 10 % af foreningens samlede medlemstal – ikke dårligt på en sommerlørdag. Efter den traditionelle hilsen og gensynsglæde førte museets guide, Steen Brink os rundt på kanoner og nedgravede fortifikationer. Steens fortid som leder på Marineudkigsstation Føllesbjerg gjorde, at vi fagligt havde noget til fælles – om end fra hver sin side.

Springeren

 

Også kutteren Askø, som flere genkendte fra kadettiden i 1960érne, og den nye udstilling af søminer samt et ex-polsk MIG 23 kampfly og et tilsvarende dansk Draken fly blev besøgt, før vi endte ved museets klenodie, ubåden Springeren af Tumleren klassen. Landsat på en smuk mark, overskåret med gode adgangsforhold, lydkulisser og anden god formidling. Denne del af besøget blev uden museets guide, men med 20 ikke hele tiden ganske enige guider fra foreningen.

Manøvren

 

 

Efter besøget på Springeren var det tid for et let frokostmåltid og en times god ubådssnak. Helt undtagelsesvis sponserede foreningen hele besøget.