Beretninger fra de danske ubåde.

Gennem de seneste år har historiker og ubådsfan Søren Nørby samlet en række beretninger og fortællinger fra foreningens medlemmer om deres oplevelser i ubådene. Dem har han krydret med forskellige officielle papirer, rapporter og en mængde fotos. I alt er det blevet til 189 sider med stort og småt.

Du kan se hæftet på www.noerby.net, hvor det også frit kan downloades.  

Hæftet er en levende publikation, der hele tiden kan forøges med nye beretninger. Bl.a. mangler der historier for perioden efter 1999, og mon ikke der blandt foreningens 250 medlemmer skulle være en og anden, der kan udfylde dette tomrum. Bidrag kan sendes til Søren Nørby på This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it., hvortil du naturligvis også kan sende rettelser og kommentarer. 

Hæftet blev præsenteret på foreningens medlemsmøde i Aalborg d. 30. august, og vakte betydelig interesse.

Næste medlemsmøde er planlagt til den 5. oktober 2011 i København.

Nyhedsliste